В основі експлуатації трубопровідних мереж лежить застосування трубопровідної арматури, за допомогою якої здійснюється управління потоками різних середовищ. Вентилі чавунні або сталеві дозволяють регулювати обсяги або перекривати рух газів і рідин в трубопроводах, таким чином, і керувати багатьма процесами. Застосування запірних пристроїв з того або іншого матеріалу багато в чому визначається його властивостями і середовищем, в якому вироби будуть використовуватися.
Чавун – досить важкий метал, який являє собою сплав заліза з вуглецем. Безперечними його перевагами є значна міцність і невисока вартість. Великий вміст вуглецю забезпечує чавунних виробів відносно високу корозійну стійкість. Однак чавун досить крихкий і не здатний протистояти сильним динамічним навантаженням. Експлуатуючи вентиль чавунний, варто уникати замерзання води в корпусі, перетяжки болтів і застосування ударних інструментів під час монтажу або ремонту виробу. Така запірна арматура застосовується в трубопроводах з невеликою температурою, яка пропускається через середовище і тиском, що не перевищує 1,6 мега Паскаля.
Найбільш поширеною є запірна арматура зі сталі – сплаву заліза з невеликою часткою вуглецю. Це досить пластичний матеріал, який добре піддається обробці. На відміну від крихкого чавуну, вона досить стійка до механічних впливів. При цьому вентиль сталевий також має доступну вартість.
Найбільш яскраво вираженими якостями володіють вироби з легованої сталі. Завдяки легуючим добавкам, таким як, наприклад, кобальт, марганець, ванадій або хром, сталь отримує високу міцність, стійкість до гранично високих температур. При цьому легована сталь втрачає ферро-магнітні властивості.
Сталеві деталі застосовуються в трубопроводах та установках з високими вимогами до надійності і значними параметрами робочих середовищ.
Широке застосування латуні обмежує тільки її висока вартість, тому вироби з неї застосовується, в основному, в побутових комунікаціях.
Таким чином, щоб вибрати запірний вентиль для своєї системи, необхідно чітко розуміти: